Svatomartinské vínoSvatomartinské víno

Jednotnou etiketu Svatomartinské víno mohou od roku 2005 používat vinaři pro určité odrůdy mladého vína, které uspějí v hodnocení komise odborníků a degustátorů. Držitelem licence ke všem svatomartinským symbolům je Vinařský fond. Jeho představitelé si pochvalují rostoucí zájem vinařů a slibují si postupující věhlas nové značky.

Na trh se Svatomartinské víno dostane 11. listopadu, na svátek svatého Martina. Přiťuknout si právě v tento den novým jiskrným mladým vínem vychází z dávného zvyku vinařů.

Jaký je postupu pro získání loga Svatomartinské víno

Nejprve musí vinaři předložit vzorky svého vína, které zhodnotí nezávislá komise degustátorů, což se stane poslední říjnový den. Producenti vína, kteří uspějí, získají práva na používání značky.

Výrobci Svatomartinského vína, registrovaní u Národního vinařského centra, pak mohou na svých etiketách používat jednotné logo. Pro udělení souhlasu k užívání známky "Svatomartinské" se musí u příslušného vzorku kladně vyjádřit minimálně čtyři ze sedmi členů komise.

Vinařský fond poskytne úspěšným vinařům logo "Svatomartinské " zdarma, pro malé vinaře nechá vyrobit etiketu. Dalším spojujícím vizuálním prvkem je použití jednotných smršťovacích záklopek s logem Svatomartinského vína.

Celý proces výběru, hodnocení a udělení souhlasu je zárukou, že na trh se dostanou jen ty nejkvalitnější Svatomartinské vína.